V petek 18.5.2018 je potekalo tretje srečanje čezmejnih razredov v okviru projekta Eduka 2. Učenci 8. b razreda OŠ Koper in učenci iz Večstopenjske šole Sv. Jakoba iz Trsta so spoznavali naravne značilnosti in lepote območja, ki se nahaja med naseljema Ocizla in Klanec na slovenskem obmejnem pasu. Ekskurzijo je vodila geografinja Tadeja Babič iz društva Limes. Učenci so bili razdeljeni v 6 delovnih skupin in vsaka je imela svojo nalogo.
Učenci so si ogledali razstavo o čezmejni trgovini med Ocizlo in Trstom ter slišali zanimive anekdote povezane s tem obdobjem kot npr. pripovedko »Bešt babi ret«. Spoznali so pomembnost organizacije TIGR ter slišali veliko zanimivih podatkov iz obdobja 1. svetovne vojne ter vpliva na takratno vsakdanje življenje v obmejnih krajih.
Sledil je ogled cerkve sv. Marije Magdalene ter ogled Miškotov jame. Nato so učenci spoznali muzej na odprtem o prvi svetovni vojni, ogledali so si korita namenjena napajanju živine ter pralnice za pranje perila. Ogled so zaključili pred cerkvijo sv. Petra in objemom stoletne lipe.
Na vsaki točki so učenci izpolnjevali učne liste in iskali zahtevane podatke, merila, vrisovali lokacije v zemljevide na podlagi koordinat, slikali, razmišljali o namembnosti in pomenu, današnjem stanju in ogroženosti posameznih kulturnih in naravnih znamenitosti. Za zaključek so si ogledali še izvir reke Glinščice in se vrnili v Koper in Trst polni novega znanja, pozitivnih vtisov in dobre volje.
Na osnovi gradiv, ki so nastala v okviru srečanj čezmejnih razredov bo skupina profesorjev oblikovalka dvojezični učni enoti v obliki interdisciplinarne didaktične poti za spoznavanje čezmejnega prostora kot celovite in enovite geografske enote.
Oblikovala in zapisala:
Martina Seražin Mohorčič, prof., koordinatorica in izvajalka projekta na OŠ Koper